20:54, 4 Korrik 2020

Fishekzjarrët u ndezën edhe këtë vit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA).

Ato janë simbolikë e përvitshme e shënimit të Pavarësisë së SHBA-ve. Ato u ngritën në qiell nga mali Rushmore, në rrëzën e të cilit janë të gdhendura kokat e 4 ish presidentëve të Amerikës George Washington, Thomas Jefferson, Abraham Lincoln dhe Theodore Roosevelt.

Duke marr shkak nga kjo presidenti aktual Donald Trump, akuzoi protestuesit që javë më parë shkatërruan gjithçka me kauzën për diskriminim racor.

Trump këtë e quajti fushatë për të fshirë historinë e Amerikës. Kandidati republikan që synon të rimarr postin e presidentit akuzoi rivalët se kauzën raciste po e shfrytëzon për të ardhur vetë në pushtet.

Kronikë e gazetarit Vullnet Krasniqi.

Konkurs Pune

Lexo më shumë