Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Tri zakone të praktikuara nga çiftet më të lumtura

NULL NULL
20.06.2024 14:02
Ciftet e lumtura
Foto: Unsplash/Index.hr

Shumë çifte që janë të zënë bëhen të pakënaqur dhe të largët, sepse çdo gjë tjetër ka përparësi mbi marrëdhënien e tyre.

Ata shpesh humbasin në kaosin e jetës, por kjo është e parashikueshme duke pasur parasysh detyrimet e tyre ndaj punës, fëmijëve dhe madje edhe miqve. Ata janë të ngarkuar nga faktorë dhe detyrime të shumta të jashtme dhe futen në probleme kur lënë pas dore rëndësinë e marrëdhënieve të tyre.

“Me kalimin e kohës, edhe marrëdhëniet më pasionante bëhen rutinë. Fillon realiteti, mungesa e punës është e rezervuar për sëmundje të vërteta, dhe nëse qëndroni deri vonë, kjo është për shkak të daljes jashtë, një bebeje të ngarkuar ose punës. Çiftet jetojnë së bashku dhe bëjnë punën e tyre. përgjegjësitë dhe marrëdhënia e tyre bëhet dytësore”, shpjegon për YourTango psikologja dhe këshilltarja e çifteve Jenev Caddell.

Nëse nuk i japim përparësi marrëdhënies sonë krahas detyrimeve të tjera, e vëmë në rrezik. Për fat të mirë, Caddell ka zbuluar pesë zakone të thjeshta që mund t’i shtojmë në rutinat tona. Ajo pohon se çiftet më të lumtura dhe më të forta i praktikojnë këto zakone çdo javë, shkruan Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

 Bëjeni intimitetin prioritet tuajin

“Kjo është e qartë, por njerëzit harrojnë të jenë intime. Mos lejoni që jeta juaj e dashurisë t’ju ikë për shkak të ndonjë gjëje tjetër. Jini intime. Është mirë për marrëdhënien tuaj”, këshillon psikologja.

Shijoni një vakt së bashku

Përveç intimitetit, Caddell theksoi rëndësinë e ndarjes së një vakti. “Kafe, kakao, çaj – zgjidhni çdo gjë, por bëjeni çdo ditë, edhe nëse është vetëm pesë minuta në mëngjes. Bëjeni një zakon të përditshëm dhe do t’ju japë një mundësi për t’u lidhur, qoftë edhe për pak kohë.” shpjegoi ajo.

Lërini partnerit tuaj një mesazh romantik

“Nëse keni orare të ndryshme dhe nuk mund të kaloni kohë me njëri-tjetrin në mëngjes, lini njëri-tjetrin shënime. Duhen disa minuta për të shkruar diçka dhe për t’ia lënë partnerit tuaj. Plus, kujt nuk i pëlqen të marrë shënime dashurie të shkruara me dorë ”, përfundoi Caddell.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.