Tri partitë gjermane fillojnë negociatat formale për koalicion

Tri partitë gjermane fillojnë negociatat formale për koalicion

NULL NULL
2 months më parë

Udhëheqësit e socialdemokratëve të qendrës së majtë gjermane (SPD), të Gjelbrit miqësorë ndaj klimës dhe Demokratët e Lirë pro-biznesit (FDP) do t’u rekomandojnë partive të tyre që ata të fillojnë negociatat formale të koalicionit.

“Ne jemi të bindur se mund të përfundojmë një marrëveshje ambicioze dhe të zbatueshme të koalicionit”, thanë palët.

“Bisedimet eksploruese u karakterizuan nga besimi, respekti dhe konsiderata reciproke. Ne duam ta vazhdojmë këtë”.

Vendimi është një hap i rëndësishëm në rrugën drejt një qeverie të re federale, e cila në Gjermani shpesh kërkon javë ose muaj.

Negociatorët nga tre partitë politike shprehën entuziazëm për rrugën përpara, me të gjithë duke treguar mundësinë për ndryshim thelbësor.

“Nëse partitë që janë kaq të ndryshme mund të bien dakord për sfidat dhe zgjidhjet e përbashkëta, atëherë kjo do të ishte një mundësi për të bashkuar vendin tonë”, tha kreu i FDP, Christian Lindner.

Scholz gjithashtu vlerësoi disponimin “gjenial” të negociatave të bazuara në politika, duke vënë në dukje se ato mund të krijojnë “projektin më të madh të modernizimit industrial në Gjermani në një shekull”.

SPD doli e para në zgjedhjet gjermane më 26 shtator me 25.7 përqind mbështetje, pak para CDU/CSU me 24.1 përqind, raporton DW, transmeton Klankosova.tv.

Kandidati i SPD, Olaf Scholz, tha se ai donte të eksploronte mundësitë e një koalicioni me të Gjelbërit dhe FDP, në vend që të rinovonte aleancën me bllokun konservator CDU/CSU.

Merkel, e cila ka udhëhequr Gjermaninë që nga viti 2005, do të japë dorëheqjen sapo të krijohet qeveria e re.