16:23, 26 Maj 2019

Të paktën tre vetë janë vrarë dhe më shumë se 15 të tjerë janë plagosur pas të shtënave me armë ngjatë një proteste në Pakistan

Kjo është ngjarja e fundit e tensioneve midis ushtrisë së fuqishme të vendit dhe grupit të të drejtave, njofton Klan Kosova.

Të shtënat ndodhën në protestën e udhëhequr nga dy udhëheqës të Lëvizjes Pashtun Tahaffuz, të cilët janë gjithashtu anëtarë të parlamentit, pranë një pikë kontrolli në zonën e Khar Qamar të Ëaziristanit të Veriut të dielën në mëngjes, thanë ushtarët në një deklaratë.

Ka pasur raporte kontradiktore se kush e inicioi dhunën. Aktivistët e PTM treguan për Al Jazeera se ushtarët qëlluan mbi protestuesit e paarmatosur, ndërsa ushtria tha se protestuesit “sulmuan” postin, të udhëhequr nga Mohsin Dawar dhe Ali Wazir, të dy anëtarë të zgjedhur të Asamblesë Kombëtare në zgjedhjet e përgjithshme të vitit të kaluar.

Autoritetet e kanë vendosur orën policore në vendin ku ndodhi dhuna.

Konkurs Pune

Lexo më shumë