Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Tre gjërat që thyerja e zemrës i shkakton trupit tuaj

NULL NULL
03.09.2023 17:24

Rezulton se nuk është thjesht një metaforë – fundi i një marrëdhënieje mund t’i bëjë të gjitha llojet e gjërave për trupin tuaj, duke ju bërë të dëshpëruar, të shqetësuar dhe të përzier menjëherë.

Por, thyerja e zemrës mund të ketë gjithashtu një efekt në kiminë e trurit, nivelet e hormoneve dhe madje edhe zemrën tuaj, sipas shkencëtarëve, përcjell klankosova.tv.

Këtu janë tre gjëra që mund t’i ndodhin trupit tuaj kur jeni duke kaluar nëpër agonitë e dhimbjes së zemrës.

  1. Trupi juaj kalon përmes ‘tërheqjes’

Sipas neuroshkencëtarit Dr Lucy Brown, ekziston një koktej kimik që është përgjegjës për të na bërë të ndihemi të mjerë pasi jemi ndarë.

Ju mund të keni dëgjuar për seratoninën, oksitocinën dhe dopaminën. Tre kimikatet e trurit lidhen me lumturinë, lidhjen dhe sistemin e shpërblimit të trurit tuaj, në atë renditje.

Ju do të gumëzhitni me ta në grahmat e një marrëdhënieje (të mirë), por do të mbarojë kur të përfundojë, thotë neuroshkencëtari.

  1. Dhimbja nuk është vetëm emocionale

Dhimbja e një ndarjeje nuk është vetëm emocionale, as metaforike. Trupi juaj mund të dhemb fizikisht, sipas hulumtimeve.

Në vitin 2010, tre studiues të marrëdhënieve shikuan skanimet e trurit të 15 njerëzve me zemër të thyer dhe zbuluan se trazirat e tyre emocionale shkaktuan aktivitetin e trurit në të njëjtat zona ku truri përpunon dhimbjen fizike.

  1. Një ‘zemër e thyer’ është e rrallë – por jo e pamundur

Në raste të rralla, agonia emocionale e thyerjes së zemrës ose humbjes mund të “thyejë” zemrën tuaj ,në atë që quhet “sindroma e zemrës së thyer” ose kardiomiopatia takotsubo.

Njerëzit ‘zemër të thyer’ mund të përjetojnë gjithashtu disa gulçim, lodhje të papritur, marramendje ose të zhyten në djersë të ftohtë.

Sindroma e zemrës së thyer prek rreth 5000 njerëz në vit dhe është më e zakonshme tek gratë në menopauzë , shumica shërohen pas disa javësh.

Por, gjendja mund të shkaktojë që zemrat e disa njerëzve të ndryshojnë përgjithmonë formë dhe ata mund të vazhdojnë të përjetojnë simptoma të tilla si lodhje, dhimbje gjoksi dhe mungesë energjie, sipas Fondacionit Britanik të Zemrës.

 

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme