Tre britanikë po mbahen në paraburgim nga talibanët në Afganistan - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Tre britanikë po mbahen në paraburgim nga talibanët në Afganistan

NULL NULL
01.04.2023 20:06
britaniket Afganistan

Tre britanikë po mbahen në paraburgim nga talibanët në Afganistan, duke përfshirë të ashtuquajturin “turist i rrezikshëm” Miles Routledge, i cili u kthye në vend pasi u evakuua nga forcat e armatosura britanike më pak se dy vjet më parë.

Dy burrat e tjerë janë mjeku bamirës Kevin Cornwell dhe një shtetas tjetër i Britanisë së Madhe pa emër, i cili menaxhon një hotel në Kabul. Ata besohet se janë mbajtur nga policia sekrete talibane që nga janari.

Routledge, 23 vjeç, ka fituar famë – dhe ka tërhequr polemika – duke udhëtuar në vende të rrezikshme dhe duke postuar në lidhje me to në internet.

Në gusht 2021, ai ishte në një “pushim” në Afganistan, kur u kap nga kaosi në kryeqytet, derisa talibanët morën kontrollin e vendit.

Ai zgjodhi vendin e shkatërruar nga lufta pasi kishte kërkuar një listë të vendeve më të rrezikshme për t’u vizituar në botë, pavarësisht se talibanët morën kontrollin gjithnjë e më shumë të vendit në atë kohë.

Routledge falënderoi ushtrinë britanike pasi ai ishte në mesin e atyre që u evakuuan gjatë transportit ajror në Kabul, shkruan Skynews, përcjell Klankosova.tv

Ai duket se është kthyer në vend që atëherë.

Cornwell, 53 vjeç, u arrestua në hotelin e tij nga oficerët e Drejtorisë së Përgjithshme të Inteligjencës (GDI) së Talibanëve më 11 janar.

Ai akuzohet se kishte një armë zjarri pa leje në kasafortën e dhomës së tij, por familja e tij thotë se atij i ishte dhënë leja për armën e zjarrit.

Mbretëria e Bashkuar vazhdon t’i këshillojë qytetarët kundër çdo udhëtimi në Afganistan bazuar në rreziqet e sigurisë, duke përfshirë mundësinë e ndalimit nga autoritetet talibane.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS