Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Trajneri i Italisë flet për shortin: Shqipëria sigurisht ka dëshmuar se ka organizim të mirë

NULL NULL
02.12.2023 20:09

Trajneri i Italisë, Luciano Spalletti, pranon se shorti i EURO 2024 “mund të kishte shkuar më mirë” pasi u shortua me Spanjën, Kroacinë dhe Shqipërinë, por “kurrë mos harroni se ne jemi Italia”.

Italia do të rrezikonte një grup të tmerrshëm pasi rezultatet e tyre zhgënjyese në kualifikime i panë të vendosen në vazon 4 për shortin e sotëm në Hamburg dhe sigurisht që nuk ishte një zgjedhje e lehtë e grupit.

Ata do ta nisin aventurën me Shqipërinë më 15 qershor në Dortmund, më pas do të përballen me Spanjën më 20 qershor në Gelsenkirchen përpara Kroacisë më 24 qershor në Leipzig.

“Mund të kishte shkuar më mirë, por atëherë ne ishim në vazon 4. Dhe mos harroni kurrë se ne jemi Italia”, tha Spalletti për RAI Sport pas shortit.

“Është e vështirë të bësh parashikime tani, ka shumë muaj kohë. Shqipëria sigurisht ka dëshmuar se është e mirë organizuar, ndërkohë që ne e dimë se shumë do të varet nga forma jonë në atë moment, përgatitja që arrijmë të bëjmë duke shkuar në garë dhe si do të punojmë së bashku”, ka deklaruar Spalletti.

Spalletti foli edhe për formën e Kroacisë.

“Kroacia është një ekip i fortë dhe me përvojë. Disa nga lojtarët e tyre po shkojnë pak, por unë e di se disa prej tyre janë në nivelin më të lartë”.

Kundërshtari më i fortë në letër është Spanja, e cila mundi dy herë Italinë në gjysmëfinale të Ligës së Kombeve, por humbi gjysmëfinalen e EURO 2020 me penallti.

“Kushdo që e do këtë sport duhet ta shijojë sfidën, përndryshe humbet të gjithë kënaqësinë e tij”, vuri në dukje Spalletti.

“Brenda një ndeshjeje do të ketë momente të ndryshme ku skuadra duhet të mbrohet, edhe me 10 lojtarë në 16-metersh nëse është e nevojshme, por synimi është gjithmonë të luajmë futboll tërheqës dhe sulmues”.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.