Topa uji dhe gaz lotsjellës në protestat kundër masave të qeverisë ndaj pandemisë në Belgjikë (VIDEO) - Klan Kosova

Topa uji dhe gaz lotsjellës në protestat kundër masave të qeverisë ndaj pandemisë në Belgjikë (VIDEO)

NULL NULL
4 months më parë

Policia belge hodhi topa uji dhe breshëri të gaz lotsjellësve të dielën, në përpjekje për të shpërndarë demonstruesit në Bruksel që u mblodhën për të protestuar kundër masave të qeverisë kundër COVID-19 dhe vaksinimeve kundër virusit.

Demonstruesit marshuan nëpër kryeqytet përpara se të mblidheshin në parkun Cinquantenaire në lagjen evropiane të qytetit, ku shprehën kundërshtimin e tyre ndaj politikave të qeverisë për virusin.

Policia e trazirave përfundimisht u fut për të shpërndarë protestuesit, pasi ata injoruan udhëzimet e transmetuara nga altoparlantët se demonstrata kishte përfunduar dhe se ata duhet të largoheshin, shkruan Apnews, transmeton Klankosova.tv.

Kamionët me topa të policisë qëlluan me avionë të fuqishëm mbi demonstruesit, ndërsa retë e dendura tymi dhe gjurmët e gazit lotsjellës mbushën ajrin.

Marshimi i së dielës pasoi demonstratat në kryeqytetet e tjera evropiane të shtunën dhe të dielën, me mijëra njerëz që protestonin ndaj politikave të vaksinimit dhe kufizimeve të tjera.