Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Tom Hanks, më i miri nga më të këqijtë në Razzies për rolin në filmin “Elvis”

NULL NULL
11.03.2023 17:51
Tom Hanks
Tom Hanks

Në filmin “Elvis” të vitit 2022, paraqitja e Tom Hanksit si i ish-menaxher real i Elvis Presleyt, kolonel Tom Parker, është mizore, e korruptuar dhe sipas rezultateve të çmimit Razzie 2023, meriton çmimet për aktorin më të keq në rol dytësor dhe për paraqitje të kombinuar në ekran.

Përpara festës për filmat më të mirë të sezonit gjatë ceremonisë së Oskarit të dielën, Razzie Awards shpalli më të këqijtë të shtunën.

Pavarësisht trashëgimisë së aktorit të “Forrest Gump” në rolet fituese të Oskarit, shumë kritikë dhe fansa e dënuan performancën e tij në “Elvis”, veçanërisht theksin e tij.

Duke u bashkuar me Hanksin, drama biografike “Blondie”, me Ana de Armas në rolin e ikonës së Hollivudit, Marilyn Monroe, “fitoi” Razzies për filmin dhe skenarin më të keq. De Armas, megjithatë, është në garë për aktoren më të mirë për rolin në Academy Awards të së dielës.

Gjithashtu një Razzie e mori edhe Jared Leto, i cili portretizon Michael Morbius, dhe Adria Arjona, e cila portretizon Dr. Martine Bancroft, në filmin “Morbius”. Të dy fituan për aktorin më të keq dhe aktoren më të keqe me rol dytësor.

Me Razzie u “nderua” edhe Colin Farrell për rolin e tij në “Banshees of Inisherin”.

Dhe në fund, Razzies e vlerësoi veten si aktoren më të dobët pasi nominoi aktoren 12-vjeçare Ryan Kiera Armstrong për paraqitjen e saj në “Firestarter” për një Razzie. Pas pretendimeve për bulizëm, Armstrong më vonë u hoq nga lista e Razzies.

Razzies, që është vetëquajtur si “kushëriri i shëmtuar i Oscarit”, nisi në vitin 1980 si organizim i quajtur “Golden Raspberry Awards”, i krijuar nga të diplomuarit e shkollës së filmit UCLA dhe veteranët e industrisë së filmit, John J.B. Wilson dhe Mo Murphy.

Më shumë se 1,100 anëtarë të Razzie nga e gjithë SHBA-ja nga mbi 10 vende tjera votojnë për çmimet, sipas faqes së internetit Razzie.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.