Tim Peake, britaniku i parë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Tim Peake, britaniku i parë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

NULL NULL
16/12/2015

Tim Peake, është astronauti i parë britanik i cili përjetoi Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Majori Peake, bëri histori pasi anija e hapësirës ajrore Rusa Soyuz u ankorua me ISS (Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës), pas një fillimi të suksesshëm gjatë mëngjesit të së martës, transmeton Klan Kosova.

Ai u nis nga Kazakistani me astronautët shoqërues Yuri Malenchenko dhe Timoteu Copra nga Rusia dhe SHBA respektivisht, e për të arritur tashmë në ISS me 400 milje mbi Tokë.

Ndërkaq për Timin ky udhëtim ishte mjaft emocionues por sipas tij si një 43 vjecar qëllimi ishte që Mbretëria e Bashkuar të ketë edhe një arsye më tepër për të qenë krenare ngase ata do të kenë mundësi për të shprehur tashmë edhe gëzimin e tyre duke festuar, transmeton Klan Kosova.