Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Tetë ushqime që janë tepër të shëndetshme kur hahen të gjalla

NULL NULL
08.06.2023 08:41
Tete ushqimet

Disa ushqime nuk mund të hahen të gjalla, ndërsa ka nga ato që humbin vlerat ushqyese, vitaminat dhe mineralet përmes përpunimit termik.

A e dini se cilat ushqime janë jashtëzakonisht të shëndetshme kur hahen të papërpunuara?

Më poshtë gjeni listën:

Kastravecat

Ndërsa disa nga kastravecat e freskët mund t’I zieni, ata janë akoma më mirë të hahen të papërpunuara. Ato mund të jenë pjesë e një sallate, një rostiçeri me pak kalori ose një shtesë, shkruan Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

Spinaqi

Spinaqi është i pasur me vitamina C dhe E, fibra, enzima dhe aminoacide. Eshte mirë ta konsumoni të gjalle sepse kur gatuhet humb shijen dhe aminoacidet.

Panxhari

Panxhari është ushqyes dhe i pasur me folate, e cila është e rëndësishme për zhvillimin e trurit.

Karrota

Krahasuar me karotat e gatuara, karotat e papërpunuara janë shumë më ushqyese.

Domate

Ngrënia e domateve të papërpunuara mund të vonojë shumë sëmundje, nga diabeti te gurët në veshka.

Qepët

Nëse ju pëlqen qepët, ne kemi një lajm të mrekullueshëm. Qepët e papërpunuara përmbajnë kimikate që mund të parandalojnë kancerin e mushkërive dhe prostatës.

Brokoli

Brokoli është një nga perimet më të shëndetshme, veçanërisht nëse hahet i gjallë. Megjithatë, nëse kjo nuk ju duket tërheqëse, vendoseni në ujë të nxehtë për një ose dy minuta, ziejeni pak dhe kullojeni, transmeton Klankosova.tv.

Hudhra

Nëse e hani të papërpunuar, hudhra ju ushqen me veti të rëndësishme për të luftuar kancerin.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.