Tetë raste të reja me Covid 19 në Vushtrri, në mesin e tyre tre punëtorë shëndetësorë

Tetë raste të reja me Covid 19 në Vushtrri, në mesin e tyre tre punëtorë shëndetësorë

4 muaj më parë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar për 9 raste të reja me COVID-19 në Kosovë.

Sipas njoftimit të IKSHPK-së, tetë prej të infektuarve, janë nga Vushtrria.

Drejtori i Shëndetësisë në komunën e Vushtrrisë, Sylejman Meholli, ka thënë që në mesin e të infektuarve janë tre punëtorë shëndetësorë.

“Janë diagnostifikuar edhe tetë raste, të cilat janë raste të kontaktit të pacientit të fundit me Covid 19 në komunën tonë. Momentalisht janë 31 raste aktive, më herët janë shëruar 23 pacientë, ndërsa një pacient fatkeqësisht ka ndërruar jetë”.

“Nga tetë rastet që janë diagnostifikuar sot, dy raste janë punëtorë shëndetësorë të kujdesit parësor dhe një rast është punëtor shëndetësor i sektorit privat”.

“Një pacient po trajtohet në Klinikën Infektive, ndërsa të tjerët janë në vetizolim dhe gjendja e tyre shëndetësore është stabile”, është shprehur Meholli në Edicionin Special në Klan Kosova.