Tërmeti në Turqi, numri i viktimave arrin në 284 - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Tërmeti në Turqi, numri i viktimave arrin në 284

NULL NULL
06.02.2023 08:29

Ka arritur në 284 numri i viktimave nga tërmeti i fuqishëm që goditi Turqinë.

Kjo u bë e ditur nga zëvendëspresidenti turk, Fuat Okay.

Oktay bëri të ditur se po ashtu janë lënduar edhe 2 mijë e 323 persona, shkruan Washingtonpost përcjell Klankosova.tv

Shkalla e tërmetit që tronditi shtetin turk ishte 7.9 ballë.

Epiqendra e këtij tërmeti ishte në Gaziantep, por që u ndje edhe në Siri, duke shkaktuar edhe atje viktima.

Zëvendësministri sirian i Shëndetësisë, deklaroi se si pasojë e tërmetit atje kanë vdekur 237 persona dhe janë lënduar 637 persona.