Tërmeti 6.8 ballë godet Ekuadorin dhe Perunë, të paktën 15 të vdekur - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Tërmeti 6.8 ballë godet Ekuadorin dhe Perunë, të paktën 15 të vdekur

NULL NULL
19.03.2023 07:55
termet

Një tërmet i fortë tronditi Ekuadorin jugor dhe Perunë veriore, duke vrarë të paktën 15 njerëz dhe duke bllokuar të tjerë nën rrënoja.

Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së raportoi një tërmet me magnitudë rreth 6.8 ballë në rajonin bregdetar Guayas të vendit.

Presidenti ekuadorian, Guillermo Lasso, tha se tërmeti kishte “gjeneruar alarm në popullatë” dhe ai kërkoi që njerëzit të ruanin qetësinë.

12 persona vdiqën në shtetin bregdetar të El Oro dhe dy në shtetin malor të Azuay. Autoritetet raportuan se të paktën 126 persona u plagosën.

Ekuadori është i prirur ndaj tërmeteve. Në vitin 2016, një tërmet në një zonë më pak të populluar të vendit vrau më shumë se 600 njerëz, shkruan Guardian, transmeton Klankosova.tv.