Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Terapia me dritë të kuqe përmirëson nivelet e sheqerit në gjak

NULL NULL
24.02.2024 17:31
Terapia me dritë të kuqe

Diabeti i tipit 2 është i menaxhueshëm dhe potencialisht i kthyeshëm nëpërmjet medikamenteve dhe ndryshimeve të stilit të jetesës.

Një studim i ri ka zbuluar se terapia me dritë të kuqe redukton nivelet e sheqerit në gjak tek pjesëmarrësit e shëndetshëm, shkruan MNT, transmeton Klankosova.tv.

Autorët e studimit sugjerojnë se terapia me dritë të kuqe mund të ndihmojë njerëzit me diabet të tipit 2 të menaxhojnë gjendjen e tyre.

Terapia me dritë të kuqe përdor dritë të kuqe me gjatësi vale të ulët ose dritë afër infra të kuqe që synohet në një zonë specifike të trupit duke përdorur një laser ose pajisje tjetër.

Drita e kuqe mund të depërtojë përmes lëkurës dhe të ndikojë pozitivisht në burimin e besuar të mitokondrisë brenda qelizave të trupit, duke ndihmuar në krijimin e energjisë dhe duke i lejuar qelizat të funksionojnë më mirë dhe të riparohen.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme