Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Tempulli hindu indian do të hapet në vendin e vjetër të xhamisë “Babri”, duke përmbushur premtimin zgjedhor të Modit

NULL NULL
19.09.2023 11:03

Kryeministri i Indisë, Narendra Modi, është afër përmbushjes së një premtimi zgjedhor dhjetëvjeçar prej disa muajsh nga sondazhet mbarëkombëtare me njoftimin se një tempull i ri i diskutueshëm hindu do të hapet në tokë të diskutueshme në janar.

Përshkrimet e para të Ram Janmabhoomi Mandir u publikuan, duke treguar strukturën e dekoruar bujarisht që po ndërtohet në vendin e Xhamisë Babri që u shkatërrua nga turmat hindu të krahut të djathtë në 1992, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv

I vendosur në Ayodhya në shtetin elektoral të Uttar Pradesh, ambientet e brendshme të tempullit do të zbukurohen me shufra ari dhe vepra arti që festojnë diversitetin e Indisë, sipas Nripendra Misra, kryetar i komitetit të ndërtimit të tempullit.

Nacionalisti hindu BJP i Modit ka bërë fushatë për dekada për të ndërtuar një tempull në atë vend, që besohet gjerësisht nga besimtarët se ishte vendi ku lindi Lord Ram, një nga hyjnitë më të nderuara në hinduizëm.

Myslimanët pretendojnë tokën sepse xhamia u ndërtua atje në 1528, dhe se hapja e tempullit pritet t’i japë partisë së Modit një shtysë përpara zgjedhjeve, duke e bërë të vërtetë një premtim që ai u bëri mbështetësve të tij gati një dekadë më parë.

Megjithatë, Misra tha se data e inaugurimit të saj nuk ka “asgjë të bëjë” me zgjedhjet e ardhshme kombëtare.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.