Të shtënat në shkollën fillore, Biden: Jam lodhur nga kjo gjë, duhet të veprojmë - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Të shtënat në shkollën fillore, Biden: Jam lodhur nga kjo gjë, duhet të veprojmë

NULL NULL
1 month më parë

Derisa iu drejtua kombit amerikanë pas të shtënave masive të së martës në shkollën fillore Robb në Uvalde të Teksasit, presidenti Joe Biden kujtoi të shtënat në Sandy Hook të vitit 2012, ku vdiqën 20 fëmijë dhe gjashtë të rritur.

“Që nga ajo kohë, janë raportuar mbi 900 incidente me të shtëna me armë zjarri në mjediset e shkollave. Shkolla e mesme Marjory Stoneman Douglas në Parkland, Florida, shkolla e mesme Santa Fe në Teksas, shkolla e mesme e Oksfordit në Miçigan,  lista vazhdon e vazhdon,  lista rritet. Duhet përfshirë edhe të shtënat masive në vende si kinematë, shtëpitë fetare, siç e pamë dhjetë ditë më parë në një dyqan ushqimesh në Buffalo, New York”.

“Unë jam lodhur nga kjo gjë. Ne duhet të veprojmë. Dhe mos më thoni se nuk mund të kemi ndikim në këtë masakër”,ka thënë ai.

Ai theksoi rëndësinë e “ligjeve obligative për armët”, duke thënë se jo çdo tragjedi mund të parandalohet, por këto ligje mund të kenë një ndikim pozitiv.

“Ideja që një fëmijë 18-vjeçar mund të hyjë në një dyqan armësh dhe të blejë dy armë sulmi është thjesht e gabuar. Për çfarë ju duhet një armë në emër të Zotit përveçse të vrisni dikë?”, tha ai, shkruan CNN, transmeton KlanKosova.tv.