Të paktën nëntë të vdekur nga stuhitë dhe tornadot, në SHBA - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Të paktën nëntë të vdekur nga stuhitë dhe tornadot, në SHBA

NULL NULL
04.03.2023 10:34
Stuhi

Stuhitë që prodhojnë tornado dhe shira të dendur kanë shkatërruar pjesë të jugut të Shteteve të Bashkuara, duke vrarë të paktën nëntë njerëz dhe duke lënë më shumë se një milion njerëz pa energji elektrike.

Shërbimi Kombëtar i Motit tha se stuhia e fuqishme ishte larguar kryesisht nga jugu i vendit deri të premten vonë dhe po lëvizte në verilindje të SHBA-së, ku parashikohej të shkaktonte borë të dendur dhe borë nga lindja e Miçiganit në shtetin e Nju-Jorkut. Pjesë të Nju-Jorkut qendror dhe të Nju-Anglisë jugore mund të shohin më shumë se 30 centimetra borë, deri sot pasdite.

Përveç tornadove, stuhitë në Kentaki po gjeneronin erëra prej 129 kilometrash në orë, të cilat janë “mjaft të forta për të hedhur traktorë-rimorkio nga rruga”.

Shërbimi Kombëtar i Motit në Louisville e quajti stuhinë të premten “të fuqishme dhe historike” me erëra të larta midis 96-128 km në orë.

Më shumë se 1.4 milionë shtëpi dhe biznese ishin pa energji elektrike në shtetet e prekura nga stuhia, raporton AlJazeera, përcjell Klankosova.tv.

Stuhitë e dhunshme janë të shpeshta në jug të SHBA-së në muajt e dimrit, pasi ajri i ngrohtë dhe i lagësht del nga Gjiri i Meksikës dhe përplaset me ajrin më të ftohtë që lëviz nga veriu.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS