Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Të paktën 33 të vdekur në Itali pas fundosjes së anijes me emigrantë

NULL NULL
26.02.2023 10:41

Të paktën 33 persona kanë vdekur pasi një anije emigrantësh u fundos në brigjet lindore të rajonit të Kalabrisë në Itali, raportuan të dielën ANSA dhe agjenci të tjera italiane të lajmeve.

Rreth 27 trupa u gjetën në brigjet e Steccato di Cutro, një vendpushim bregdetar në provincën e Crotones, raportoi ANSA, duke shtuar se më shumë trupa u panë në ujë, transmeton Klankosova.tv.

Italia është një nga pikat kryesore të zbarkimit për emigrantët që përpiqen të hyjnë në Evropë përmes detit. E ashtuquajtura rrugë e Mesdheut qendror njihet si një nga më të rrezikshmet në botë.

Sipas Projektit të Organizatës Ndërkombëtare për Migrantët e Zhdukur të Migracionit, 20 mijë e 333 persona kanë vdekur ose janë zhdukur në Mesdheun qendror që nga viti 2014, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.