Të ardhurat e Samsung-ut bien për 95 përqind - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Të ardhurat e Samsung-ut bien për 95 përqind

NULL NULL
27.04.2023 15:12
Samsung

Prodhuesi më i madh në botë i çipave të memories, Samsung, ka njoftuar se fitimi operativ ka rënë në 478.6 milionë dollarë për tremujorin janar-mars, 95% më pak nga 10.5 trilionë dollar një vit më parë dhe fitimi më i ulët për çdo tremujor në 14 vjet.

Divizioni i çipave të gjigantit të teknologjisë së Koresë së Jugut – normalisht velga e tyre më e besueshme në para – raportoi një humbje prej 4.58 trilionë dollarësh krahasuar me një fitim prej 8.45 trilionë dollarësh një vit më parë.

Blerësit në mbarë botën kanë shkurtuar blerjet për shkak të rritjes së inflacionit. Si rezultat, kompanitë e telefonave inteligjentë, kompjuterëve personalë dhe serverëve kanë mbaruar inventarët, duke bërë që çmimet e çipave të bien me rreth 70% gjatë nëntë muajve të mëparshëm.

Samsung bëri një njoftim të rrallë për një ulje të prodhimit të çipave në fillim të këtij muaji, duke iu bashkuar rivalëve më të vegjël.

Edhe pse kjo mund të ndihmojë që çmimet e çipave të rikuperohen pak, analistët thanë se fitimi i Samsung në tremujorin aktual mund të jetë i ngjashëm me tremujorin e parë pa një rikuperim thelbësor të kërkesës për pajisjet që përdorin çipe.

Deri në gjysmën e dytë të vitit, klientët do të kenë mbaruar inventarin dhe gradualisht do të fillojnë të blejnë përsëri çipa, tha Samsung.

Pavarësisht humbjes rekord në çipa, Samsung tha se shpenzoi 10.7 trilionë në shpenzime kapitale gjatë tremujorit të parë, më e larta për tremujorin e parë të çdo viti, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

Nga kjo, 9.8 trilionë unë u shpenzuan për çipa, ndërsa Samsung ngriti prodhimin në fabrikat e tij në Taylor, Teksas dhe Pyeongtaek, në Korenë e Jugut.

Biznesi celular i Samsung-ut ishte më mirë, duke raportuar 3.94 trilionë fitime në tremujorin e parë, nga 3.82 trilionë fitime një vit më parë.

Në gjysmën e dytë, Samsung parashikoi se tregu i smartfonëve do të rritet si në dërgesat ashtu edhe në të ardhura ndërsa ekonomia globale rimëkëmbet.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.