Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Tajani u kërkon Kurtit e Vuçiqit të dialogojnë, thotë se Italia po planifikon forcimin e pranisë së KFOR-it në kufi

NULL NULL
25.09.2023 16:37

Ministri i Jashtëm i Italisë, Antonio Tajani, ka bërë të ditur se ka diskutuar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq për nevojën që t’i kthehen dialogut.

Tajani thotë mes tjerash se bashkë me ministrin italian të Mbrojtjes, Guido Crosetto, po bashkëpunojnë me KFOR-in, për të forcuar praninë e forcave, në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë, përcjell klankosova.tv.

”Unë fola me Presidentin. Vuçiq dhe me kryeministrin Kurti. I kam kërkuar të dyve që të inkurajojnë dialogun mes palëve. Në marrëveshje me Guido Crosetto ne punojmë për të forcuar praninë e KFOR-it në kufirin ndërmjet Serbisë dhe Kosovës dhe parandalimin e përleshjeve të mëtejshme”.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.