Sulmuesi në xhaminë e Pakistanit përdori uniformën e policisë si maskim, thotë zyrtari - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Sulmuesi në xhaminë e Pakistanit përdori uniformën e policisë si maskim, thotë zyrtari

NULL NULL
02.02.2023 15:04

Personi që sulmoi një xhami në qytetin pakistanez të Peshawar të hënën përdori një uniformë policie për të hyrë në zonë, ka thënë policia.

Sulmuesi vetëvrasës thuhet se ka hyrë nga portat kryesore të zonës së sigurt ku ndodhet xhamia.

Shefi i policisë Moazham Jah Ansari tha se ata kishin pamjet e CCTV që zbulonin lëvizjet përfundimtare të burrit dhe po i afroheshin “rrjetit terrorist” përgjegjës.

Ai gjithashtu konfirmoi se një kokë e gjetur në vend ishte e sulmuesit.

Shpërthimi i së hënës – një nga sulmet më vdekjeprurëse në Pakistan në vite – ndodhi në një xhami 50-vjeçare në një zonë policie të sigurisë së lartë të quajtur Linjat e Policisë.

Të paktën 100 njerëz u vranë, nga të cilët shumica ishin oficerë policie.