Sulmi rus në qytetin lindor Kostyantynivka vret gjashtë persona - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Sulmi rus në qytetin lindor Kostyantynivka vret gjashtë persona

NULL NULL
02.04.2023 14:33
Sulmi ne Ukraine

Ukraina thotë se bombardimet e rënda ruse kanë vrarë të paktën gjashtë civilë në Kostyantynivka, një qytet industrial pranë Bakhmutit në Ukrainën lindore.

Raketat dëmtuan 16 blloqe apartamentesh dhe ndërtesa të tjera, duke përfshirë një çerdhe, tha kreu i stafit presidencial Andriy Yermak në mediat sociale.

Shifra nuk u verifikua nga BBC, transmeton Klankosova.tv.

Qyteti është vetëm 27 kilometra në perëndim të Bakhmutit, ku shumë persona kanë vdekur nga të dyja anët gjatë muajve të luftimeve të rënda.

Yermak tha se rusët goditën Kostyantynivka me raketa S-300 tokë-ajër dhe raketa Uragan dhe të paktën tetë persona u plagosën.

Qyteti është afër Kramatorsk dhe Slovyansk, dy qytete kyçe të cilat Rusia po përpiqet t’i pushtojë në mënyrë që të përfundojë pushtimin e rajonit të Donetskut. Popullsia e Kostyantynivka para pushtimit të Rusisë në shkurt 2022 ishte rreth 70,000, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Shpërthime tronditën gjithashtu Melitopolin e pushtuar nga Rusia të dielën, tha kryetari ukrainas i qytetit jugor, Ivan Fedorov. Ai theksoi se shpërthimet kishin në shënjestër depon hekurudhore atje.

Melitopoli është goditur vazhdimisht nga raketat ukrainase, sepse është një qendër transporti për ushtrinë ruse, e shtrirë në veri të Krimesë së pushtuar nga Rusia.