Sulmet në Francë lanë shumë viktima - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Sulmet në Francë lanë shumë viktima

NULL NULL
14/11/2015

Franca ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme kombëtare dhe ka përforcuar kufijtë e saj pas sulmeve që ndodhën mbrëmë në Paris ku mbetën të vrarë mbi 120 veta, shkruan BBC.

Fillimisht është raportuar se janë vrarë 80 veta në sallën e koncerteve në Bataclan dhe që dhjetëra të tjerë janë marrë peng.

Njerëzit u vranë në restorante dhe bare, ndërsa më vonë u tha që të tetë sulmuesit ishin vrarë, pas ndërhyrjes së policisë.

Edhe pse ata u vranë për bashkëpunëtorët e tyre nuk dihej sepse sulmet po ndodhnin një pas një.

Autoritetet franceze kanë kërkuar që banorët të mos dalin nga ambientet e mbyllura, në mënyrë që të shmangnin rritjen e numrit të viktimave.

Ndërsa sipas dëshmitarëve sulmuesit kanë shprehur përkrahje për shtetin islamik, transmeton Klan Kosova.