Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Sulmet ajrore ruse goditën disa qytete në të gjithë Ukrainën

NULL NULL
09.03.2023 09:09

Rusia ka lëshuar raketa në objektiva anembanë Ukrainës, nga Kharkivi në veri në Odesa në jug dhe Zhytomyr në perëndim.

Ndërtesat dhe infrastruktura u goditën në Kharkiv dhe Odesa, me ndërprerje të energjisë në disa zona. Raportohet gjithashtu për sulme në kryeqytetin Kiev.

Furnizimi me energji elektrike në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhias, i kontrolluar nga Rusia, ka humbur gjithashtu.

Kjo vjen ndërsa luftimet e ashpra vazhdojnë për qytetin lindor të Bakhmutit, transmeton Klankosova.tv.

Ushtria e Ukrainës tha se Rusia lëshoi 81 raketa në qytete në të gjithë vendin, me tetë drone të përfshirë. Ajo pretendoi se rrëzoi me sukses 34 raketa lundrimi dhe katër drone Shahed të prodhuar nga Irani.

Shërbimet e urgjencës në Kiev ndodhen në skenat e shpërthimeve në lagjet perëndimore dhe jugore të kryeqytetit, ku kryetari i bashkisë, Vitaly Klitschko, tha se shpërthimet kishin ndodhur.

Klitschko tha se makinat po digjeshin në oborrin e një ndërtese banimi dhe ai u bëri thirrje njerëzve të qëndronin në strehimore. Pjesa më e madhe e qytetit ka mbetur pa energji elektrike, me katër në 10 njerëz pa energji, shtoi ai.

Një sulm masiv me raketa goditi një objekt energjetik në qytetin port të Odesa, duke shkaktuar ndërprerje të energjisë, tha guvernatori i tij Maksym Marchenko. Zonat e banuara u goditën gjithashtu, por nuk u raportuan viktima, shtoi ai.

“Rreth 15” sulme goditën qytetin dhe rajonin e Kharkiv, me “objekte infrastrukturore kritike” dhe një ndërtesë banimi në shënjestër, tha shefi i administratës rajonale Oleg Synegubov, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Në Ukrainën perëndimore, të paktën pesë persona u vranë në Lviv pasi një raketë goditi shtëpinë e tyre, tha guvernatori i rajonit Maksym Kozytskyi në Telegram.

Një person ka vdekur dhe dy të tjerë janë plagosur pas sulmeve me dronë dhe raketa në rajonin e Dnipropetrovsk, sipas guvernatorit Serhii Lysak.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.