Suedia fiton Eurovizionin, Shqipëria e 16-ta - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Suedia fiton Eurovizionin, Shqipëria e 16-ta

NULL NULL
24/05/2015
Kënga “I’m Alive” nuk arriti të marrë pikët e mjaftueshme për të fituar eurovizionin e këtij viti. Edhe pse një paraqitje shumë e mirë e këngëtares Elhaida Dani, e cila me përformancën e saj ndezi skenën e këtij eventi ajo mbeti e 16 –ta në renditje.

Festivalin e këngës Eurovizion e fitoi pjesëmarrësi i Suedisë ndërsa e dyta u rendit këngëtarja e Rusisë.

Ndërsa pas saj në pesëshen e parë hynë edhe Italia, Australia dhe Belgjika

Shqipëria arriti të marrë gjithsej 34 pikë dhe ato i mori nga Mali i Zi, Greqia dhe Maqedonia.

Kënga përfaqësuese e Shqipërisë mbante numrin rendor 26, i parafundit në radhën e konkurrentëve të kësaj finaleje të madhe për edicionin e 60 të “Eurovision”, e që shërbeu gjithashtu edhe si kodi identifikues në të cilin ajo mund të votohej nga të gjithë shqiptarët anembanë botës.

Me performancën e saj ajo ndezi skenën e Eurovizionit, dhe sondazhe të shumta i paraprinte fitores, por votat e publikut nuk e dërguan atë në fitore