Suedezët do të 'dërgohen në vdekje' nëse anëtarësohen në NATO, paralajmëron Moska - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Suedezët do të ‘dërgohen në vdekje’ nëse anëtarësohen në NATO, paralajmëron Moska

NULL NULL
29.03.2023 18:02
Flamuri i Suedisë

Finlanda dhe Suedia do të bëhen “shënjestra” për Moskën nëse anëtarësohen në NATO, paralajmëroi ambasadori rus në Stokholm.

“Pas pranimit të tyre, gjatësia totale e kufijve midis Rusisë dhe NATO-s pothuajse do të dyfishohet”, tha të martën ambasadori Viktor Tatarintsev.

“Nëse dikujt ende i duket se kjo do të përmirësojë disi sigurinë e Evropës, jini të sigurt se anëtarët e rinj të bllokut armiqësor do të bëhen një objektiv legjitim për masat hakmarrëse ruse, përfshirë ato të natyrës ushtarake”, shtoi ai, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Rusia ka kërcënuar në mënyrë të përsëritur dyshen nordike pasi ata paraqitën oferta për t’u bashkuar me aleancën ushtarake perëndimore majin e kaluar, pas shpërthimit të luftës në Ukrainë.

Megjithëse ishin aleatë të ngushtë me NATO-n për më shumë se dy dekada, të dy nuk ishin anëtarë formalë të aleancës ushtarake dhe opinioni publik ishte fuqimisht kundër anëtarësimit.

Sipas rregullave të NATO-s, një vend bëhet anëtar i plotë vetëm kur të 30 vendet të kenë ratifikuar aplikimet e tyre.Finlanda po pret tani që Turqia të ratifikojë ofertën e saj për t’u anëtarësuar në NATO, diçka që Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka premtuar ta bëjë.

Hungaria, i vetmi vend tjetër që zvarrit, ratifikoi të mërkurën dhe pritet të heqë instrumentin e ratifikimit në Uashington DC të premten.

Sa i përket Suedisë, kandidatura e saj është ende në pikëpyetje. Ankaraja aktualisht po bllokon hyrjen e saj, ndërsa Hungaria po vonon ratifikimin.

Të dy vendet shihen gjerësisht se kërkojnë kohën e tyre për të nxjerrë koncesione politike nga Stokholmi, dhe në rastin e Hungarisë, nga BE; ndërkohë që Turqia shpreson gjithashtu të përfitojë akses të favorshëm në programet ushtarake nga SHBA.

Megjithatë, zyrtarët në Suedi ende shpresojnë të bashkohen përpara samitit të ardhshëm të NATO-s në korrik në Lituani.

Por për ambasadorin rus në Stokholm, i cili ka lindur në Kherson të Ukrainës së sotme, Suedia po bën “një hap në humnerë” duke dashur të bëhet anëtare.

Duke kritikuar vendimin e saj “të nxituar” pa një referendum kombëtar, ai pretendoi se komanda e NATO-s kishte “vendosur të hynte plotësisht në konflikt”, duke krijuar rreziqe për Suedinë.

“Në këtë rast, suedezët padyshim do të tërhiqen dhe do të dërgohen në vdekje për interesat e të tjerëve,” shkroi Tatarintsev.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.