Studimi: Pesë shprehi të gjumit që zvogëlojnë rrezikun nga sëmundjet e zemrës - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Studimi: Pesë shprehi të gjumit që zvogëlojnë rrezikun nga sëmundjet e zemrës

NULL NULL
08.03.2023 14:47
Gjumi

Një gjumë i mirë i natës ju ndihmon të zgjoheni duke u ndjerë i rifreskuar dhe gati për të kaluar ditën. Por, pushimi cilësor është gjithashtu i rëndësishëm për shëndetin tuaj të përgjithshëm të zemrës dhe jetëgjatësinë. Sipas një studimi të ri, mbajtja e zakoneve ideale të gjumit mund të ketë potencialin për të shtuar vjet në jetën tuaj.

Studimi u prezantua në Sesionin Vjetor Shkencor të Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë dhe tregoi se si gjumi i mirë lidhet me jetëgjatësinë. Për të marrë gjetjet e tyre, studiuesit përdorën të dhënat nga Anketa Kombëtare e Intervistës së Shëndetit nga viti 1997 deri në vitin 2018, si dhe të dhënat e Indeksit Kombëtar të të Vdekurve deri më 31 dhjetor 2019. Ata përdorën të dy grupet e të dhënave për të ekzaminuar lidhjen midis faktorëve të gjumit dhe vdekshmërisë për 172,321 pjesëmarrësit, shkruan YahooLife, përcjell Klankosova.tv.

Pjesëmarrësve iu dha një rezultat i modelit të gjumit bazuar në pesë faktorë të lidhur me gjumin. Ata që u vendosën në grupet me rrezik të ulët praktikuan zakonet e mëposhtme të gjumit.

 

  • Shtatë deri në tetë orë gjumë në natë

 

  • Vështirësi për të fjetur më pak se dy herë në javë

 

  • Probleme me të qëndruarit në gjumë më pak se dy herë në javë

 

  • Nuk përdorni ilaçe për gjumë

 

  • Zgjimi duke u ndjerë i pushuar mirë të paktën pesë ditë në javë

Sipas rezultateve të studimit, tetë përqind e vdekjeve për çdo shkak mund të lidhen me modelet e dobëta të gjumit dhe njerëzit që mbajnë zakone më të shëndetshme të gjumit kanë më pak gjasa të vdesin para kohe. Studiuesit zbuluan se pjesëmarrësit që kishin notën e gjumit 5 kishin më pak gjasa të vdisnin për çfardo arsye në krahasim me pjesëmarrësit që kishin një rezultat gjumi prej zero deri në një.

Për më tepër, njerëzit që kishin zakone të shëndetshme të gjumit kishin 21 përqind më pak gjasa të vdisnin nga sëmundjet kardiovaskulare, 19 përqind më pak gjasa të vdisnin nga kanceri dhe 40 përqind më pak gjasa të vdisnin nga shkaqe të tjera. Në përgjithësi, studiuesit besojnë se praktikimi i të pesë faktorëve me rrezik të ulët të gjumit u shoqërua me një rritje të jetëgjatësisë prej 4.7 vjetësh për burrat dhe 2.4 vjet për gratë./Klankosova.tv/

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.