Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Studimi i fundit te kafshët sugjeron se alkooli mund të përshpejtojë përparimin e Alzheimerit

NULL NULL
22.02.2023 21:36

Një studim i kohëve të fundit zbuloi rritje të atrofisë së trurit (humbja e qelizave të trurit) dhe një numër në rritje të pllakave amiloide, duke përfshirë një numër më të madh pllakash më të vogla, te minjtë të cilëve iu dha alkool.

Edhe pirja modeste mund të përshpejtojë humbjen e qelizave të trurit dhe formimin e pllakave që janë një shenjë dalluese e sëmundjes së Alzheimerit, tregon hulumtimi në minj.

Këto pllaka janë një akumulim i proteinave toksike.

“Këto gjetje sugjerojnë se alkooli mund të përshpejtojë kaskadën patologjike të sëmundjes Alzheimer në fazat e hershme të saj,” tha bashkëautori i studimit Shannon Macauley. Ajo është profesoreshë e asociuar e fiziologjisë dhe farmakologjisë në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Wake Forest në Winston-Salem, N.C.

Rreth 60% deri në 80% e rasteve të demencës janë sëmundja e Alzheimerit, sipas Shoqatës së Alzheimerit.

Për studimin e ri, studiuesit përdorën një qasje kronike 10-javore të pirjes, ku minjve iu dha zgjedhja për të pirë ujë ose alkool. Kjo imiton sjelljen njerëzore në lidhje me konsumimin e alkoolit.

Hetuesit më pas eksploruan sesi konsumimi i vullnetshëm dhe i moderuar i alkoolit ndikoi në funksionin dhe sjelljen e shëndetshme të trurit. Ata shikuan gjithashtu nëse ajo ndryshoi rrugën e sëmundjes të lidhur me fazat e hershme të Alzheimerit.

Studimi gjeti rritje të atrofisë së trurit (humbja e qelizave të trurit) dhe një numër në rritje të pllakave amiloide, duke përfshirë një numër më të madh pllakash më të vogla. Kjo potencialisht do të nxiste dikë për rritjen e përhapjes së pllakave në jetën e mëvonshme.

Për më tepër, gjetjet treguan se tërheqja akute e alkoolit rriti nivelet e amiloid-beta, një komponent kyç i pllakave amiloide që grumbullohen në Alzheimer.

Macauley kishte treguar më parë se sheqeri i ngritur në gjak rriti pllakat amiloide-beta dhe amiloide.

Në këtë studim, studiuesit zbuluan se edhe pirja e moderuar shkaktonte rritje të sheqerit në gjak dhe shënues të rezistencës ndaj insulinës. Kjo rrit rrezikun e diabetit të tipit 2, si dhe sëmundjeve të zemrës dhe enëve të gjakut, përveç sëmundjes së Alzheimerit.

Përdorimi i moderuar i alkoolit gjithashtu ndryshoi ankthin dhe sjelljet e lidhura me çmendurinë.

“Këto gjetje paraklinike sugjerojnë se edhe konsumimi i moderuar i alkoolit mund të rezultojë në dëmtim të trurit,” tha Macauley në një njoftim për lajmet universitare. “Konsumimi i alkoolit mund të jetë një faktor rreziku i modifikueshëm për sëmundjen e Alzheimerit dhe demencën”.

Megjithatë, hulumtimi i kafshëve shpesh jep rezultate të ndryshme te njerëzit.

Gjetjet u botuan në numrin e shkurtit të Neurobiology of Disease.

Studimi ishte një bashkëpunim me Jeffrey Weiner, profesor i fiziologjisë dhe farmakologjisë në Wake Forest përmes Qendrës Kërkimore të Sëmundjeve Alzheimer të shkollës mjekësore dhe Qendrës Kërkimore të Alkoolit Translational.

Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve kanë më shumë për Alzheimerin dhe demencët e lidhura me to.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.