7:22, 16 Prill 2019

Hudhra mund t’ju mbajnë larg shumë puthjeve, por ajo mbron kujtesën tuaj.

Një studim i ri i paraqitur në Orlando, zbuloi se konsumimi i hudhrave mund të ndihmojë në parandalimin e problemeve që lidhen me moshën dhe kujtesën, transmeton Klan Kosova.

Hulumtuesit thonë se hudhra gjithashtu përmirëson shëndetin e zorrëve.

Nëse njerëzit hanë më shumë hudhër, ata besojnë se përbërjea mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve neurodegjenaritve si Alzheimer dhe Parkinson.

Ekspertët thonë se nevojiten përfshirja e hudhrës në dietën tuaj është një fillim i mirë./klankosova.tv

Konkurs Pune

Lexo më shumë