Studim: Stresi mund të rrisë presionin e gjakut

Studim: Stresi mund të rrisë presionin e gjakut

NULL NULL
6 days më parë

Nëse shpesh ndiheni të stresuar, presioni i gjakut mund të rritet me kalimin e kohës, së bashku me shanset e larta për sëmundje të tjera të zemrës, tregon një studim i ri.

Studiuesit zbuluan se të rriturit me presion normal të gjakut, por nivele të larta të hormoneve të stresitm kishin më shumë gjasa të zhvillonin presion të lartë të gjakut gjashtë deri në shtatë vjet, sesa ata me nivele më të ulëta të hormoneve të stresitm përcjellë Klankosova.tv.

“Hormonet e stresit norepinefrina, epinefrina, dopamina dhe kortizoli mund të rriten faji i stresit nga ngjarjet e jetës, puna, marrëdhëniet, financat dhe shumë arsye të tjera. Dhe ne konfirmuam se stresi është një faktor kryesor që kontribuon në rrezikun e hipertensionit dhe problemeve kardiovaskulare,” tha autori i studimit Dr. Kosuke Inoue, profesor asistent i epidemiologjisë sociale, në Universitetin e Kiotosm në Japoni.

Studimi, i botuar në Hypertension, përfshinte më shumë se 400 njerëz, të moshës 48 deri në 87 vjeç, duke përfshirë gjashtë komunitete amerikane. Pjesëmarrësit u ndoqën deri në qershor të vitit 2018, për të parë nëse kishin presion të lartë të gjakut dhe dhimbje në gjoks, që kishin nevojë për një procedurë të hapjes së arteries, sulm në zemër ose goditje në tru.

Një grup kërkimesh në rritje i referohet lidhjes mendje-zemër-trup, e cila sugjeron që mendja e një personi mund të ndikojë pozitivisht ose negativisht në rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjeve në tru, raporton Upi, transmeton Klankosova.tv.

Por autorët pranuan disa kufizime në studim, sepse nuk përfshiheshin njerëzit që tashmë kishin tension të lartë të gjakut dhe nuk përdornin teste të tjera për të matur hormonet e stresit.