Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Studim: Infeksioni i mishrave të dhëmbëve, rrezik për zemër

NULL NULL
18.11.2023 15:52
zemra

Ekspertët shëndetësorë kanë bërë të ditur se infeksioni i mishrave të dhëmbëve mund të shkakojë edhe shumë sëmundjet në zemër.

Sëmundja e mishrave të dhëmbëve, mund të shkaktojë një sërë problemesh dentare, duke filluar nga era e keqe deri te gjakderdhja dhe humbja e dhëmbëve.

Por, studiuesit kanë zbuluar se kjo mund të lidhet me çrregullime shumë më serioze diku tjetër në trup – në zemër.

Sipas një studimi, infeksioni i dhëmbëve mund të çojë në një rrahje zemre të parregullta.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.