Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Studim: 62% e grave vuajnë nga tokofobia

NULL NULL
18.05.2023 22:39

Gjendja ‘tokofobi’ ndoshta nuk do të thotë asgjë për ju, por mjekët paralajmërojnë se ka shumë mundësi që ta keni atë.

Një studim sugjeron se gjashtë në 10 gra amerikane kanë fobinë, e cila mund të rezultojë në periudha ankthi, shmangie të seksit ose të mos ndjehen të lidhur emocionalisht me fëmijën e tyre të palindur.

Gjetjet vijnë në një kohë kur më pak gra në SHBA kanë fëmijë se kurrë më parë.

Tokophobia është frika e shtatzënisë dhe e lindjes. Gratë që kanë këtë fobi kanë një frikë patologjike të lindjes dhe shpesh duan të shmangin shtatzëninë ose lindjen krejtësisht.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme