Studentët protestojnë, nesër i bllokojnë njësitë akademike (VIDEO) - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Studentët protestojnë, nesër i bllokojnë njësitë akademike (VIDEO)

NULL NULL
06/10/2015

Erdhën para protestuesve dhe zunë vend brenda rektoratit të Universitetit te Prishtinës.

Njësia speciale e policisë së Kosovës, ishte e përgatitur të ndërhyjë në rast nevoje.

E të rinjtë e Parlamentit Studentor, edhe pse paralajmëruan protestë paqësore, detyruan policinë që t’i pengojë ata deri sa provuan të futën brenda objektit qendror të Rektoratit.

E meqë tentimi i parë dështoi, studentët vazhduan protestimin të qetë, duke u ulur para forcave të rendit, duke kërkuar nga këta që t’ua lirojnë rrugën.

Të dy organizata studentore paralajmëruan hapi tjetër që do ta ndërmarrin është bllokimi i njësive akademike pengimi i zhvillimit të procesit mësimor.

Kronikë nga Dafina Jegeni