Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Streha e kafshëve organizon festën e ditëlindjes për rosën 17-vjeçare (VIDEO)

NULL NULL
03.04.2024 19:05
Sanctuary West Place Animal Sanctuary organizoi festën e ditëlindjes për rosën 17 vjeçare
Sanctuary West Place Animal Sanctuary organizoi festën e ditëlindjes për rosën 17 vjeçare

Një strehë e kafshëve në Rhode Island në ShBA organizoi festë për të shënuar një moment historik të pazakontë: ditëlindjen e 17-të të një rose të shpëtuar.

Sanctuary West Place Animal Sanctuary organizoi festën e ditëlindjes të hënën për Ernan, një rosë pekin me kreshtë e shpëtuar në vitin 2007.

Wendy Taylor, themeluesja dhe drejtoresha ekzekutive e West Place Animal Sanctuary, tha se Erna nuk është vetëm një banore në vendstrehim, por ajo gjithashtu ka ofruar vullnetarisht kohën e saj me dhjetëra rosa, gogla, pula, zogj dhe cignet.

“Ajo është një rosë tepër e veçantë dhe instinktet e saj amtare na kanë ndihmuar të shpëtojmë jetë dhe të rrisim zogj jetimë në vend të shenjtë”, tha Taylor për WLNE-TV, transmeton Klan Kosova.

Taylor tha për The Newport Buzz se Erna është një “burim i vazhdueshëm frymëzimi dhe gëzimi”.

“Instinktet e saj jo vetëm që kanë shpëtuar jetë, por edhe kanë pasuruar jetën e njerëzve dhe kafshëve njësoj”, tha ajo.

Rosat pekin me kreshtë zakonisht jetojnë rreth 12 vjet.

“Ky është një moment historik i madh për Ernën”, theksoi Taylor. “Për një sërë arsyesh, kafshët e fermës nuk arrijnë shpesh në pleqëri. Ajo u ka dhënë njerëzve dhe kafshëve të West Place aq shumë dhe nga ana tjetër, West Place i ka dhënë Ernës dhuratën më të madhe nga të gjitha – mundësinë që të plaket”.

Erna ka ende shumë rrugë për të bërë nëse dëshiron të fitojë Rekordin Botëror Guinness për rosën më të vjetër ndonjëherë. Titulli i përket një rose në pronësi të Gladys Blackbeard nga Grahamstown, Afrikë e Jugut, e cila jetoi deri në moshën 49-vjeçare.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.