Spiralja misterioze në qiellin e Alaskës dyshohet se ishte karburanti i raketës SpaceX (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Spiralja misterioze në qiellin e Alaskës dyshohet se ishte karburanti i raketës SpaceX (VIDEO)

NULL NULL
18.04.2023 23:50
space x

Një spirale misterioze e kapur nga kamera mbi dritat veriore në Alaskë, ka të ngjarë të jetë rezultat i karburantit të lëshuar nga raketa SpaceX, tha një ekspert, raporton Upi, transmeton Klan Kosova.

Spiralja u kap në kamera nga Todd Salat, i njohur si The Aurora Hunter, teksa ai po fotografonte dritat veriore pak para orës 2 të mëngjesit në juglindje të Fairbanks.

Elizabeth Withnall postoi gjithashtu foto nga pamja e çuditshme që hasi teksa shihte dritat nga pjesa veriperëndimore e shtetit.

Don Hampton, profesor i asociuar kërkimor në Institutin Gjeofizik të Universitetit të Alaskës Fairbanks, i tha Anchorage Daily News-it se spiralja “duket të jetë shkarkimi i motorit të raketës nga një mision SpaceX Transporter-7 që u nis në Falcon 9 rreth tre orë më parë në Kaliforni”.

“Avulli i ujit në shkarkimin e motorit të fazës së dytë ngrin dhe kap rrezet e diellit në lartësi të mëdha, duke ndezur në mënyrë efektive dhe duke krijuar këtë galaktikë spirale të një ekrani”, tha Hampton.