Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Specialistët thonë se ka përfitime për çiftet që flenë në dhoma të ndara

NULL NULL
10.07.2024 18:21

Michael Solender dhe gruaja e tij janë bashkë për 42 vjet. Ata fjetën në të njëjtin shtrat për 10 vitet e para, duke shkuar në dhoma të ndara më pas.

Ndarja e tyre për gjumë ishte për shkak të zhvillimit të gërhitës së tij kronike dhe të rëndë që përfundimisht çoi në një diagnozë të apnesë së gjumit dhe përdorimin e tij të një makineri CPAP.

Pasi makina eliminoi gërhitjen e tij, ata vazhdojnë të flenë të ndarë në shtëpinë e tyre në Karolinë të Veriut, për shkak të problemeve të tjera. Ai zakonisht ka ngrohtë gjatë natës, ndërsa ajo zakonisht është e ftohtë.

“Që ne të mbajmë dhoma të ndara për të fjetur, thjesht sjellim një marrëdhënie më të shëndetshme dhe një marrëdhënie më të mirë”, tha Solender. “Nuk ka asnjë turp për këtë. Nuk ka stigmë”.

Gërhitja, variacionet e temperaturës, “vjedhjet” e mbulesave dhe rrotullimet shpesh çojnë që partnerët të flenë veçmas. Probleme të tjera janë gjithashtu në lojë, duke përfshirë sëmundjen, ndërrimet e ndryshme të punës dhe partnerët që shkojnë në shtrat dhe ngrihen në orare të ndryshme.

Më shumë se një e treta e amerikanëve thanë se flenë herë pas here ose vazhdimisht në dhoma të ndara, sipas një studimi të Akademisë Amerikane të Mjekësisë së Gjumit vitin e kaluar. Burrat janë ata që zakonisht flenë në divan ose dhomën e miqve.

Dhe, ndoshta çuditërisht, janë mijëvjeçarët ata që e bëjnë këtë më shumë, sesa të moshuarit.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.