Spanjë: Anulohet festivali me dema - shkak koronavirusi - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Spanjë: Anulohet festivali me dema – shkak koronavirusi

NULL NULL
21/04/2020

Gara e famshme me dema e Pamplonas në Spanjë është anuluar për shkak të koronavirusit.

Bëhet fjalë për një tjetër ngjarje të rëndësishme europiane, e cila anulohet për shkak të pademisë globale Covid-19, transmeton Klan Kosova

“Festivali i San Fermin nuk mund të jetë një përjashtim. Si pjesa tjetër e ngjarjeve globale dhe kombëtare, ajo do të pezullohet. Derisa të kemi një vaksinë, kjo do të duhet të jetë, “tha Ana Elizalde, kryetari i bashkisë në detyrë i Pamplona, ​​në një deklaratë.

Enrique Maya, kryetari i bashkisë, ka testuar pozitive për koronavirus dhe është në shtëpi duke u rikuperuar.

Kjo nuk është hera e parë që konkurrimi i famshëm me festivalin e demave është anuluar.

Në vitet 1937 dhe 1938, ajo u pushua në mes të Luftës Civile Spanjolle. Në 1978, ajo u anulua pasi një student vdiq në trazira të lidhura me grupin terrorist ETA. Në 1997, ajo gjithashtu u pezullua pasi ETA vrau një politikan vendas..

Spanja është një nga vendet më të goditura në botë nga koronavirusi, deri tashi janë regjistruar gjithsej më shumë se 21.200 vdekje dhe mbi 204.100 raste të konfirmuara.