Sot shënohet Dita Ndërkombëtare Pa Makina - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare Pa Makina

NULL NULL
22/09/2022

22 shtatori shënohet si Dita Ndërkombëtare Pa Makina.

Kjo ditë shënohet me qëllim të sensibilizimit të njerëzve që të shmangin veturat për së paku një ditë, përcjell Klankosova.tv.

Kjo ditë ka filluar të festohet që nga viti 1988 në Paris të Francës, e cila brenda katër viteve ka arritur të bëhet Dita Botërore e Lëvizjes pa Makina në të gjithë botën.

E për këtë ditë, Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës bashkë me Komunën e Prishtinës sot organizojnë aktivitetin Dita pa Makina.