Sot një vit nga ndeshja mes Shqipërisë dhe Serbisë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Sot një vit nga ndeshja mes Shqipërisë dhe Serbisë

NULL NULL
14/10/2015

Sot bëhet një vit nga takimi Serbi-Shqipëri, një ndeshje që do të mbetet gjatë në kujtesën e të gjithë shqiptarëve. Ndeshja e mbrëmjes së 14 tetorit në Beograd do të shoqërohej nga incidentet që në minutat e saj të para.

Fillimisht, himni i Kombëtares Shqiptare u fërshëllye nga tifozët serbë, të cilët hodhën në fushë sende të forta e fishekzjarrë. Ndërsa në minutën e 42-të të ndeshjes, një flamur me fotot e Ismail Qemalit dhe Isa Boletinit do të zbriste nga lart nëpërmjet një droni.

Prania e flamurit në fushën e “Partizanit” të Beogradit i acaroi tifozët dhe lojtarët serbë. Lojtari serb, Mitroviç, arriti të kapte flamurin dhe tentoi ta griste, ndërsa lojtarët Andi Lila dhe Taulant Xhaka ndërhynë. Kjo shkaktoi acarimin e tifozëve serbë, të cilët hynë në fushë. Kombëtarja shqiptare doli nga fusha dhe ndeshja u ndërpre, për të mos rifilluar më.  Përgjegjësinë për hedhjen e dronit e mori Ismail Morina, një djalë nga Kukësi.

Pas ndërprerjes së ndeshjes, Komisioni i Disiplinës në UEFA e dënoi Shqipërinë me humbje ndaj Serbisë me rezultatin 0-3 në tavolinë. Por pas ankesës në gjykatën e arbitrazhit sportiv, tri pikët iu dhanë kombëtares shqiptare.

Javën e kaluar, Shqipëria u përball sërish me Serbinë, kësaj radhe në stadiumin “Elbasan Arena”. Ndeshja përfundoi me rezultatin 2 me 0 për Serbinë, por pa u shënuar asnjë incident gjatë saj.

Tri ditë pas ndeshjes me Serbinë, Kombëtarja shqiptare fitoi 3-0 ndaj Armenisë, rezultat që i dha kualifikimin për  në Kampionatin Europian, një kualifikim që Serbia nuk mundi ta arrinte./Supersport