Sot një vit filloi agresioni rus në Ukrainë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Sot një vit filloi agresioni rus në Ukrainë

NULL NULL
24.02.2023 08:19
Volodymyr Zelensky

Në përvjetorin e parë të fillimit të agresionit, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky e filloi ditën me thirrje për popullin ukrainas.

“Më 24 shkurt, miliona prej nesh bëmë një zgjidhje. Jo një flamur të bardhë, por flamurin katërt dhe verdhë. Jo ikjen, por ballafaqimin. Ballafaqimin me armikun. Rezistencën dhe përpjekjet”, shkroi Zelensky në Telegram.

“Ka qenë një vit i dhimbjes, besimit, pikëllimit dhe bashkimit. Dhe ky është një vit i pathyeshmërisë. Ne e dimë se ky vit ka me qenë viti i fitores sonë!”, shkruan presidenti ukrainas, raporton BBC, përcjell Klankosova.tv.

Ka pasur paralajmërime se Rusia mund të planifikojë një sulm që të përkojë me përvjetorin.

Gjatë natës, pati greva të raportuara në rajonet e Kramatorsk dhe Kherson. Tubacioni kryesor i Khersonit u dëmtua.

Një vit më parë sot, Rusia filloi një agresion të plotë të fqinjit të saj Ukrainë, duke shkaktuar luftën më të madhe në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Që atëherë, dhjetëra mijëra njerëz kanë vdekur, qytete të tëra janë shkatërruar dhe miliona janë larguar nga vendi.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.