Sot kthehen dhe vendosen në karantinë 106 persona nga Zvicra - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Sot kthehen dhe vendosen në karantinë 106 persona nga Zvicra

NULL NULL
20/04/2020

Sot pritet të kthehen në Kosovë 106 persona nga Zvicra të cilët menjëherë do të vendosen në karantinë si masë për parandalimin e përhapjes së Covid-19.

Fluturime do të organizohen edhe nesër nga Turqia, ku pritet të arrijnë 120 qytetarë të cilët po ashtu do të vendosen në karantinë, njofton Klan Kosova.

“Më 20 prill do të organizohet fluturimi i parë nga Zvicra, ndërsa me 21 prill do të organizohet fluturimi nga Turqia. Tashmë është plotësuar numri i qytetarëve të lejuar për këto fluturime, duke u bazuar në kufizimet e caktuara nga MSh, kufizime këto që varen nga kapacitetet karantinuese dhe të kontrolleve mjekësore në Republikën e Kosovës”, shkruan në njoftimin e Ministrisë së Punës të Jashtme të Kosovës.

“Si MPJD, nëpërmjet misioneve tona aktualisht kemi rreth 2,400 kërkesa për t’u kthyer në Republikën e Kosovës, 600 nga të cilat janë raste emergjente. Ne në vazhdimësi jemi duke mbledhur informacion edhe për kërkesat e reja dhe këto informacione po i përcjellim tek MSh. Në momentin e parë kur të lirohen kapacitete të karantinimit, pas njoftimit nga MSh ne nëpërmjet Ambasadave tona dhe në koordinim me MIA do të organizojmë fluturime të reja edhe nga vendet e tjera”.

klankosova.tv