Sot 13 raste të vdekjeve me COVID-19 në Kosovë - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Sot 13 raste të vdekjeve me COVID-19 në Kosovë

NULL NULL
02/08/2020

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, 13 persona të prekur me COVID-19 kanë humbur jetën.

Kjo ka bërë që numri total i rasteve të vdekjes të arrijë në 249, njofton Klan Kosova.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 468 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 245 raste pozitive”.

“Numri total i rasteve pozitive është 8.799 raste nga 37.411 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 249 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese”.

“Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 133 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 4.863 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.687”.

klankosova.tv