Sonte nis edicioni i 20-të i Festivalit "ReMusica"

Sonte nis edicioni i 20-të i Festivalit “ReMusica”

NULL NULL
7 days më parë

Sonte do të nis Festivali “ReMusica”, edicioni i 20-të.

Organizatorët e këtij festivali përmes një njoftimi  bën të ditur se ReMusica shënon 20 vjetorin e saj, duke thënë se ky edicion një vështrim në arritjet e deritashme, si themel i vlefshëm e asaj që do të pason, përcjell Klankosova.tv.

“Festivali lindi si vazhdimësi e aktiviteteve që, në atë kohë zhvillonte ‘Qendra për Muzikën e Re’, një institucion i formuar menjherë pas luftës me nxitjen e Vanessa Redgrave, dhe përkrahjen morale të kompozitorit Philip Glass”, thuhet në shkrimin e tyre.

Ndryshe, edicioni i parë i këtij festivali u shënua në pranverën e vitit 2002.