Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Sondazhi: 90% e palestinezëve thonë se bashkëjetesa me Izraelin është ‘e pamundur’

NULL NULL
21.11.2023 14:38

Një sondazh nga Bota Arabe për Kërkim dhe Zhvillim me bazë në Ramallah ka zbuluar se 98 për qind e palestinezëve në Bregun Perëndimor dhe Rripin e Gazës nuk do ta “falin as harrojnë” sulmin e Izraelit në enklavën e rrethuar bregdetare.

Sondazhi zbuloi gjithashtu se 65 për qind e perceptuan luftën si shënjestër e të gjithë palestinezëve, ndërsa vetëm 18 për qind e cilësojnë atë si një luftë midis Izraelit dhe Hamasit, shkruan Al Jazeera, transmeton Klan Kosova.

75 për qind mbështetën deri diku sulmet e 7 tetorit nga Hamasi ndaj Izraelit.

Vetëm 22 për qind prisnin një kthim të Autoritetit Palestinez (PA) në Gaza pas luftës.

68 për qind thanë se mbështetja e tyre për një zgjidhje me dy shtete të konfliktit ka rënë.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.