Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

“Solidarizohemi me Bogujevcin dhe gratë që kanë qenë subjekt i sulmeve të ngjashme”

NULL NULL
10.03.2023 15:40

Instituti për Politika Sociale “Musine Kokalari” ka reaguar ndaj gjuhës seksiste drejtuar nënkryetares së Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci, për zgjedhjen e saj për të pasur fëmijë.

Ky institut solidarizohet me Bogujevcin dhe të gjitha gratë që kanë qenë subjekt i sulmeve të ngjashme, njofton Klan Kosova.

“Jemi thellësisht të indinjuar nga incidenti i fundit i gjuhës seksiste drejtuar ndaj nënkryetares së Kuvendit të Republikës së Kosovës, Saranda Bogujevci, për zgjedhjen e saj për të pasur fëmijë. Kjo sjellje diskriminuese është e patolerueshme dhe nuk ka vend në shoqërinë tonë. Është skandaloze që dikush të përdorë gjuhë nënçmuese për të minuar zgjedhjet personale dhe vendimet e jetës së një gruaje”.

“Shoqëria në Kosovë duhet domosdo të mirëmbajë e kultivojë parimin e lirisë dhe barazisë. Sëkëndejmi është çështje lirie dhe e zgjedhjes personale për atë se si vendos të jetojë njeriu, me kë jeton, si dashuron e kë dashuron, dhe nëse do të krijojë familje, si do të krijojë familje. Institucionet e Republikës duhet të krijojnë kushtet në të cilat kjo liri respektohet e mundësohet absolutisht. Në asnjë mënyrë nuk
lejohet që autoritetet publike t’ia ndalojnë njeriut lirinë e saj/tij, siç po propozojnë deputetë të caktuar të mazhorancës tash e sa herë”.

Sipas “Musine Kokalari”, liria e shprehjes dhe mendimi i lirë duhet respektuar, por jo kur ai propozon ose kërkon cenimin e lirisë së tjetrit.

“Ne duam të bëjmë të qartë se solidarizohemi me Sarandën dhe të gjitha gratë që kanë qenë subjekt i sulmeve të ngjashme. Është e domosdoshme që të punojmë drejt krijimit të një kulture ku fyerjet me bazë gjinore nuk janë kurrë të pranueshme dhe ku të gjithë individët respektohen për vlerën dhe dinjitetin e tyre të qenësishëm”.

“Ne u bëjmë thirrje të gjithë politikanëve dhe personat publikë që të denoncojnë dhe të përmbahen nga përdorimi i gjuhës seksiste apo përfshirja në çfarëdo forme diskriminimi apo ngacmimi ndaj grave. Ne
duhet të punojmë së bashku për të ndërtuar një shoqëri që vlerëson dhe respekton diversitetin, barazinë dhe të drejtat e njeriut për të gjithë”.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS

klankosova.tv

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.