Skulptura që simbolizon dashurinë tragjike - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Skulptura që simbolizon dashurinë tragjike

NULL NULL
13/10/2015

Skulptorja nga Gjeorgjia Tamara Kvesitadze, ka krijuar një skulpturë të një gruaje dhe burri.

Të dy figurat prezantojnë një djalë mysliman, Ali si dhe një princesh nga Gjeorgjia, Nino.

Kvesitadze është inspiruar nga novela e vitit 1937 të Kurban Said, transmeton Klan Kosova.

Kjo storie tragjike përfundon kur dy të dashurit ndahen pas pushtimit nga Rusia.

Kjo skulpturë lëvizë çdo ditë në ora 7 të mbrëmjes trupat e të cilëve bashkohen për një përqafim të shkurtë dhe më pas fillojnë të lëvizin.

Pas 10 minutave burri dhe gruaja kthejnë tërësisht shpinën njëri-tjetrit.

skul2

skul3

skul4

skul5