Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Skulptura që simbolizon dashurinë tragjike

NULL NULL
13.10.2015 16:00

Skulptorja nga Gjeorgjia Tamara Kvesitadze, ka krijuar një skulpturë të një gruaje dhe burri.

Të dy figurat prezantojnë një djalë mysliman, Ali si dhe një princesh nga Gjeorgjia, Nino.

Kvesitadze është inspiruar nga novela e vitit 1937 të Kurban Said, transmeton Klan Kosova.

Kjo storie tragjike përfundon kur dy të dashurit ndahen pas pushtimit nga Rusia.

Kjo skulpturë lëvizë çdo ditë në ora 7 të mbrëmjes trupat e të cilëve bashkohen për një përqafim të shkurtë dhe më pas fillojnë të lëvizin.

Pas 10 minutave burri dhe gruaja kthejnë tërësisht shpinën njëri-tjetrit.

skul2

skul3

skul4

skul5

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.