Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

S’keni nevojë për maratonë, edhe një xhiro rreth lagjes ka përfitime befasuese

NULL NULL
28.11.2023 09:39
Xhiroja ne lagje

Shumica besojnë se vetëm vrapimi në distanca të gjata sjell përfitime të rëndësishme shëndetësore, por kjo nuk është kështu. Edhe një afat i shkurtër mund të zvogëlojë rrezikun e vdekjes dhe të përmirësojë shëndetin e përgjithshëm. Në veçanti, një studim i vitit 2019-wn tregon se vrapimi, pavarësisht nga kohëzgjatja, ul rrezikun e vdekshmërisë nga sëmundjet kardiovaskulare me 27% dhe nga kanceri me 23%.

Për më tepër, vrapimet e shkurtra ndihmojnë në ndërtimin e një zakoni të qëndrueshëm të stërvitjes.

Është një mënyrë për të rritur gradualisht nivelin tuaj të fitnesit, pa rrezikun e mbitensionit ose lëndimit që mund të vijë me stërvitje më të gjata dhe më intensive.

Vrapimi me shpejtësi 10 km/h lidhet me jetëgjatësinë dhe përveç përfitimeve fizike, ka edhe përfitime për shëndetin mendor. Një studim i fundit i publikuar në Journal of Affective Disorders sugjeron se vrapimi mund të jetë po aq efektiv sa antidepresantët në përmirësimin e humorit dhe mirëqenies mendore, pwrcjell Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

Vrapimi mund të jetë gjithashtu një aktivitet i përbashkët që kontribuon në socializim. Anëtarësimi në një grup vrapimi ose vrapimi me një mik mund të inkurajojë shoqërinë dhe të sigurojë motivim dhe llogaridhënie.

Me fjalë të tjera, mungesa e kohës nuk është më një justifikim për të qëndruar në divan. Mbathni atlete të forta dhe bëni një xhiro nëpër lagje. Ajo do të shpaguhet.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.