Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Simptomat më të zakonshme të kancerit të mitrës që shumica e grave i injorojnë

NULL NULL
18.09.2023 22:27

Kanceri i mitrës është shumë i zakonshëm, dhe shumë gra preken nga kjo sëmundje.

Në rastet kur diagnostifikohet herët, 90% e tyre kanë shpëtim.

Ndërsa kur diagnostifikohet në fazën e fundit, shancet për të kuruar sëmundjen bien për 15%.

E një numër i lartë i grave nuk janë të njohura me simptomat më të zakonshme të kancerit të mitrës. Disa prej tyre janë:

-Çdo gjakderdhje vaginale pas menopauzës (përfshirë njollat),

-Gjakderdhje pas seksit,

-Të derdhura vaginale ‘të njollosura me gjak’ të cilat mund të jenë rozë, të kuqe ose kafe,

-Gjakderdhje mes periodave (para menopauzës),

-Ciklël që është më i rëndë se normalja (para menopauzës).

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.