Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Simptoma e heshtur e kancerit që mund ta dalloni në thonjtë tuaj

NULL NULL
10.04.2023 17:55
Lëkura
Lëkura

Sipas Akademisë Amerikane të Shoqatës së Dermatologjisë (AAD), është shumë e rëndësishme që t’i kontrolloni thonjtë tuaj.

Melanoma është kanceri i pestë më i zakonshëm në Mbretërinë e Bashkuar, sipas Cancer Research UK.

Megjithëse është e rrallë që kanceri i lëkurës, përfshirë melanomën, të zhvillohet nën dhe rreth thonjve tuaj të duarve dhe këmbëve, kjo ndodh.

Ka tendencë të jetë më e zakonshme tek njerëzit më të moshuar, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

Ka shumë të ngjarë që kjo simptomë të shfaqet në gishtin e madh të dorës ose këmbës suaj, dhe sipas AAD-së, kur lëkura rreth thonjve tuaj bëhet më e errët, kjo mund të jetë një shenjë e melanomës së avancuar.

Ata gjithashtu kanë këshilluar që t’i kushtoni vëmendje nëse vëreni ndonjë gungë nën thonjtë tuaj.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.